vēlēšanu stāstiņi vol.4. neiet, svītrot vai plēst?

foto: šeit vai šeit.

Cits paudīs attieksmi pret politiskajiem procesiem, vienkārši neejot uz vēlēšanām, ir dzirdēti aicinājumi tomēr iet, bet uz biļeteniem sazīmēt skolas solu simboliku, citkārt iesaka balsot par kādu no sarakstiem, bet izsvītrot visus kandidātus. Kā tad tur īsti ir un kādus rezultātus dos katra no šādām darbībām – labs apraksts šeit.
Starp citu, jau sen rakstīju par caurspīdīgajām urnām. Kaut kā nekas nav dzirdēts, ka kaut kas kustās uz priekšu.:)

6 Responses to vēlēšanu stāstiņi vol.4. neiet, svītrot vai plēst?

 1. Ar kolēģi runājām par šo lietu un viņa teicās mest tukšu aploksni.

 2. aldis hofmanis

  Tad jau sanak, ka vinja balso par Vienotibu, Urbanovichu un ZZS?

 3. Un viņa būs pirmā, kurai nosūtīšu pievienoto rakstu. Nekad neesmu balsojusi ar tukšu aploksni un līdz ar to arī nekad nebiju aizdomājusies, ka “matemātika” galā ir tāda.

 4. Par caurspīdīgajām urnām taisnība, ka vajag. Jo sevišķi, kad balsot atļauts jau vairākas dienas iepriekš.
  Tad mazā urna tiek aizlīmēta un parādās “uz skatuves” tikai tad, kad urnas ber ārā. Vispirms to saturu saber kopā un tikai tad sāk plēst vaļā aploksnes.
  Pareizi būtu arī tas, ja iepriekšnobalsojušo urnu atplēstu un saskaitītu pa partijām atsevišķi, jo tagad jau nav garantijas, ka 3 dienu laikā kaut kādā veidā kādā iecirknī mazās urnas saturs netiek nomainīts. Negribu nevienu apvainot un teikt, ka visi ir blēži, jo lielākā darbinieku daļa, protams, ir godprātīgi cilvēki, bet izdarīt jau var visu ko. Tāda ir realitāte.

 5. Nav taisnība – mazo urnu saturu neber kopā! Mazajās urnās esošās biļetes arī skaita atsevišķi! Un nekādi nekas netiek un nevar tikt mainīts, jo mazo urnu saturs tiek aizzīmogots un parakstīts ar visiem vēlēšanu iecirkņa komisijas parakstiem un atplēsts visu pārējo acu priekšā, bieži arī novērotāju klātbūtnē. Mazajās urnās ir jāsakrīt aplokšņu skaitam ar reģistrēto vēlētāju skaitu . Izbraukumu balsojumiem un pirms vēlēšanu dienu balsojumiem ir atsevišķas urnas. Karmena nevajag fantazēt. Ir speciālās vēlēšanu programmas, kur ir jāraksta iekšā, cik urnā bija biļetes, cik balsoja iepriekš, cik izbraukumos. Tur visu pārskaita 2-3 reizes, vai kamēr skaitļi sakrīt. Vēlēšanu biļetenu skaitīšana ir izveidota maksimāli tā, lai būtu ļoti sarežģīti mainīt biļetes utml. Kā jau vēsture pierādīja vienīgais reālais veids ir izmantot personas kodus cilvēkiem, kuri neatnāca uz vēlēšanām un tos ierakstīt sarakstos, kā tas bija kādā Kurzemes pagastā, bet tur arī attiecīgi pieķēra.

 6. Lai apmainītu aploksnes ir nepieciešamas liekas aploksnes. Iecirknim izsniedz precīzi saskaitītu aplokšņu skaitu, kuram ir pēc iecirkņa slēgšanas jāsakrīt skaitot izlietotās, dzēstās (bojātās) un pāri palikušās. No tā, vai urnas ir caurspīdīgas vai nē, nekas diži nemainās. Aizlīmētās aploksnēs nevar nomainīt vēlēšanu biļetenes, tās nesabojājot. Cilvēku skaits, kas balso pirms oficiālās dienās, ir visai niecīgs, lai viens iecirknis, pat negodīgu darboņu gadījumā, ietekmētu vēlēšanu rezultātus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>