prezidenta kungs, Jums nav taisnība

Toreiz, pieņemšanā pie prezidenta Zatlera, mums bija iespēja uzdot dažādus jautājumus. Cita starpā, viens no manējiem bija: “Vai Valstī ir saimnieks, kurš domā stratēģiski, lēmumus pieņem, skatoties ilgtermiņā, un darbojas valsts interesēs?”. Precīzu atbildi vairs nenocitēšu, bet aptuvenā ideja bija, ka tādi no mums nav vajadzīgi, jo katram ir jāceļas uz jāstrādā. Uz ko es iebildu, ka principā pareizi, bet ir nepieciešams kāds, kas koordinē procesu un zin uz kurieni un kā dodamies, atzīmējot, ka vienmēr īstā lauku sētā saimei ir bijis Saimnieks.  Prezidents pieķērās šim formulējumam un veiksmīgi izvairījas no atbildes sakot, ka tad visi pārējie ir kalpi. Tieši šeit, lai arī ar lielu nokavēšanos, atļaujiet Jums iebilst, Jūsu Ekselence. Ja mēs paskatamies atpakaļ, tad vienmēr un visur aiz lieliem darbiem ir bijusi ideja. Un viens cilvēks, kas deg par ideju. Daudzas valstis tā ir dibinātas, daudzas dzīvības tā ir izglābtas, jā, arī daudzi kari sākti, vienmēr cilvēci uz priekšu ir virzījusi ideja un cilvēks, kurš pulcēja aiz sevis citus. Labākai dzīvei visiem. Nav svarīgi, vai tas ir Nelsons Mandela, kurš brutālā regbija spēlē saredz iespēju savas valsts pilsoņu patriotisma atdzimšanai, neskatoties uz ādas krāsu, vai tas ir Martins Luters Kings, kuram bija Sapnis. Vai atkal Māte Terēza, vai Kenedijs? Venmēr lielas lietas, diži darbi ir paveikti ar tautas, cilvēku atbalstu. Un vienmēr ir bijis kāds, kuram ir bijusi ideja, vīzija, sauciet to kā gribat, un kuram ir pieticis spēka un uzņēmības, un zināšanu šo ideju realizēt un aizraut citus. Tāpēc prezidenta kungs, atļaušos teikt, ka Jums nav taisnība – Saimnieks Latvijā ir nepieciešams. Vairāk kā jebkad. Saimnieks, kurš stāv un krīt par Latviju. Saimnieks, kuram tauta ir svarīgāka par paša labklājību. Saimnieks, kurš izbeigs ierēdņu visatļautību un no kura slaisti un neizdarīgie baidīsies. Saimnieku, no kura piemēra cilvēki mācīsies un paliks labāki. Tikai tad, ja ja cilvēki redzēs, ka Latvija varai nav vienaldzīga, tikai tad varēs visus vienot kopīgam darbam un lieliem mērķiem.

23 Responses to prezidenta kungs, Jums nav taisnība

 1. …vajadzīgs vēl viens Kārlis Ulmanis?

 2. Priekšvēlēšanu garā sanācis!:) Kādi 2-3 saimnieki tur arī startēšot.

  2010. gadā “saimnieks” būtu jāaizstāj ar “līderis” vai “valstsvīrs.”

 3. Jā, kaut kā tas formulējums “saimnieks” nav tāds īsti riktīgs. Jo arī izsaimniekotājs ir sava veida saimnieks, citādāk viņš nemaz nevarētu neko izsaimniekot.
  Varētu teikt, ka šis termins ir sevi diskreditējis. Bet būtība ir pareiza.

 4. Jā, jā, saimnieks mums vajadzīgs! Galvenais lai pašam nekas nav jādara, atnāks saimnieks, izmēzīs istabu un izvedīs mūs visus saulītē.

  Muļķības. Cik var kultivēt sūnu ciema ideoloģiju? Katram pašam ir jādara un tad arī valsts ies uz augšu.

  • aldis hofmanis

   nu bāac. Vai nu es nemaku rakstiit, vai kaa.. es liku uzsvarus uz ideju , uz viziju, uz kartibu ierednju rindas. Es neprasu , lai mana vieta kads dara. Es prasu , lai mums ir merkis kur iet. Lai mums ir ideja par ko degt. Lai mums ir kads , kas redz lielo plaanu. Nevis mes katrs rusinamies sava dobiitee, bet pa lielam viss bruk un skist. padomajiet tachu!

 5. Vēl vienu Kārli Ulmani un viņa stratēģisko piegājienu jā. Kaut gan daļa viņa laikmeta veiksmes saistīta ar kopējo ekonomisko augšupeju Eiropā.
  Vēl vienu Daini Īvānu.. :)
  Bet rakstā minētajam kungam iespējams noderētu arī kādu menedžmenta grāmatu palasīt..

 6. Es domāju, ka meklēt Pārcilvēku nevajag, gaidīt brīnumu nevajag.

  Vajag visiem plecu pie pleca strādāt un ciešāk rindās sastāties tad, kad kāds sāk darboties pret sabiedrības interesēm. Roku padot tad, kad kādam ir radusies ideja, kas palīdzēs daudziem. Priekšā turēt cilvēku, kas reprezentē grupas idejas.

  Tavs blogs ir lielisks paraugs kā katrs no mums var piedalīties domas veidošanā. Mēs abi esam tālu no Latvijas, bet pasaule ir plakana – mēs joprojām sniedzam ieguldījumu Latvijas valstī, lai arī neminam tās ielas. Tas nozīmē, ka nav robežu, ir sociālie tīkli, piederība, ekonomika un mīlestība, kas stāv pāri visam.

  Un ar Latviju viss būs labi. Nekāds viens saimnieks vai cits brīnums nav jāgaida. Mēs to paveiksim paši.

 7. Man gan patīk, Aldīt, Tavs ieraksts, līderim ir jābūt un līderim ir jābūt ar aknām. Nekas nevar darboties, ja nav kāds, kas iet pa priekšu. Iedomājieties baru, kas dodas vienkārši kaut kur, nezin kur, kaut kā – nezin kā, tad katrs pašķīst kur nu kurais, jo nav jau viena kopīga mērķa. Ģimenē ir līderis, bērnudārzā ir līderis, augstkolā ir pasniedzējs, būvlaukumā ir projekta vadītājs (un lai tik kāds pamēģina iebilst), valstij ir vadītājs, kas pulcē ap sevi domubiedrs un kā liels zirneklis – ar daudzām kājām dodas VIENĀ virzienā.

  Aldīt, aizsūti savu vēstuli Zatleram, bet varbūt arī kādam citam, kuram mūsu valstī ir teikšana!

 8. Ļoti jēdzīgs secinājums, īstenībā.

  Bet gribēju piebilst, ka SAIMNIEKS, nav nekāds KUNGS, kā Zatlers to iedomājas. SAIMNIEKS, ja viņš ir PATIESS LĪDERIS ir VISLIELĀKAIS KALPS, jo viņš kalpo savai tautai, valstij, savai idejai un vīzijai. Un šādā situācijā tikai dabiski, ka pavalstnieki ir tik pateicīgi, ka ar vislielāko atdevi kalpo viņam atpakaļ.

  Latvijas problēma — un šī patiešām ir viena no divām lielajām šīs valsts problēmām, no kurām otra ir komuņaku sinapses smadzenēs — ir kalpu morāle mazvērtības izpausmēs. Proti, VISI VĒLAS BŪT KUNGI. Visi grib smalkus auto, būt lieli priekšnineki utt. Un paniski baidās, ka viņi varētu kļūt kādam par kalpiem. Pat ierēdņi neuzskata sevi par “valsts kalpotājiem”, ierēdņi, starp citu ir ĪSTIE KUNGI, vismaz paši sevi par tādiem uzskata, jo visi pārējie ir UNTERMENSCH. Heil, freie Lettland. (šo sveicienu var uztvert arī kontekstā ar 16.03.)

  • aldis hofmanis

   Paldies, preciizi noformulēji, to ko es nespeeju:)

   • Nu, bet, Aldi, Tu tacu pats ari neesi gatavs atteikties no visda veida labumiem, jo aizbrauci tacu uz Kanadu, lai saglabatu savus labumus. Vai Tu esi gatavs but kalpu?

   • aldis hofmanis

    Sintija: Ne reizi vien esmu teicis, ka katram no Latvijas butu jaaizbrauc pastrādāt uz ārzemēm, ieliek domāšanu pareizajā virzienā. Tieši šeit es esmu sapratis , ka pakalpot nav nekas traks. Tas pat ir godājami. skat: http://hoffman74.wordpress.com/2009/07/13/uzdevums-pakalpot/
    Un patiešām šeit arī to daru. Un par kuriem labumiem tu runā? Vai par iespēju strādāt un pabarot savu dēlu?

 9. Oho, komentos cepšanās. Tas priecē, ka visiem nav vienalga. Man, kā Latvijas laukos dzīvojošam, arī ir priekšlikumi:
  1) Parlamentā ne vairāk kā 51 deputāts, vēlams 31.
  2) Vēl vienu reģionālo reformu ar 4 novadiem un vēl maksimāli samazinātu pagastu skaitu.
  3) Progresīvie nodokļi.
  Tālāk jau iet detaļas par vēlēšanu kārtību, valdības kapacitātēm un prezidenta lomu.
  Starp citu, šodien Īslandes tauta referendumā nobalsoja, ka neatmaksās naudu ārvalstu rezidentiem, kas ieguldīja viņu pareksā. Un loģiski – katrs pats riskē ar savu piķīti.
  Bet mums neviens neprasīja un visa valsts aizņemtā nauda aiziet “banku stabilizēšanai”…
  Bet principā: dzīve ir skaista un nāk pavasaris!

 10. Mums Latvijā jau ir pietiekami daudz saimnieki, kuri aktīvi izsaimnieko :D, nav vajadzigs vēlviens :)!

 11. Pareizi, saimnieks Latvijā ir latviešu tauta. Bet tautai vajadzīgi gudri , godprātīgi līderi, kuriem tauta tic, tic viņu izvirzītājai Latvijas attīstības programmai.
  Programmai, kurā bez reaālām pārmaiņām izglītības un kultūras jomā ir reāla programma arī ekonomikas attīstībai.
  Un jāsāk ar taupību visos līmeņos un sodīšanu(tiesāšanu) par bezsaimniecisku rīcību(tautas līdzekļu izsaimniekošanu).

 12. fotoapstrade

  Nu jā, tradicionāli. Tautietim-bāliņam vajag savu Balto Tēvu, kas pateiks priekšā ko tad vajadzētu darīt. Pašam, saproties, nesanāk.
  Vēl ir labs variants, ja pie rokas ir vagars, vēlams aizjūras, ar riktīgu pātagu – tad arī tautiešiem viss notiek: tautietis vairs nedzer granapipku, tautietis ir čakls un strādā.
  Bet pašam, bez priekšāteikšanas…

 13. Pirmkārt – urrā, ir diskusija, beidzot! :) otrkārt, paldies par linku, interesants raksts! un tieši šī raksta sakarā, tātad aiziet :) ! – vai būtu jāsaprot, ka jaunā apvienība Vienotība, nu, ir tas bloks par kuru balsot gaidāmajās vēlēšanās? nu atvainojiet…kāpēc? kāpēc būtu jānotic, ka JL, SCP un PS, pēkšņi visi kopā ir atmetuši vecos niķus un spēs sastrādāties? JL S. Āboltiņa, intervijā jautāta par partijas lēmumiem, pasaka, ka partija ir kā “ģimene” un netīro veļu publiski nemazgā. BET vai tad sabiedŗiba nav pelnījusi uzzināt, zināt par to kā un kāpēc tāds vai citāds lēmums tiek sagatavots un pieņemts?!? Vai tieši tādā veidā netika iecelts zoodārza prezidents – iebarojot jau gatavu produktu, ko uzcepa “ģimene”? atkal jau pseidodemokrātija…vai abas parējas’partijas ir konstruktīvi pastrādājušas pozīcijā, nevis valkājušas tik ērto mūžīgā opozicionāra tēlu, “mēs pret visu”! un tagad man būtu jānotic, ka tās ir mainījušās? Saprotu, ka mana (un tomeŗ ne tikai mana, bet arī daudzu citu) problēma – BET NETICU! jā, tik daudz piesauktais uzticības vakums…gan smieklīgi, gan stulbi reizē – bet neticu…un kam tad atdot to pilsoniskās aktivitātes devu???

 14. Āmen! Bet nekad nesagaidīsim vienu līderi bez spēka atbalsta. Kārlītis nāca ar armiju. Arī latviešu skaudības filtrs neizlaidīs cauri lietaskokus. Manā dzīvē notiek tā, ka visneatlaidīgākie cīnītāji pēc varas (vadītāja amata, politikas, utt) ir ne tie kam fiška rubī pareizajā virzienā. Personīgais labums ir viņu dzinējs. Sūdi rallā…

 15. Nu gan diskusija nebijusi gara šajā vietā.
  To samazināto saeimu Ulmaņa kungs noraka ar apvērsumu. Pēc pāris mēnešiem bija paredzēti satversmes grozijumi. Sekas jūtamas vēl šodien ar 100 liekēžu savtīgu laika atsēdēšanu Jēkaba ielā. Par pārējo, kā būtu, ja būtu cita tēma.
  Galvenais tomēr ir ideja. Tas pareizi. Tikai idejai, neatkarīgi kas to ir radijis, ir jākalpo vairākuma interesēm. Vēsturiski parasti labu ideju izmantojuši personīga labuma (vai mērķa iegūt varu pār pasauli) tīkotāji. Rezultātā tā transformējas par “biznesa plānu” un labi, ja sabeidrībai no tā visa procesa atlec kāds labums.
  Latvijai neder vadonis. Uzmetīs, pārdos, pazaudēs. Ir jau mums daži “saimnieki”, kas paši zog un citiem ļauj, tikai pieskata, lai otrs nepagrābj pa daudz. Te latviets latvietim latvietis. Ulmani Staļins “uzmeta”. Ar Somiju, kur parlaments, tā nevarēja izrīkoties.
  Ideju vajag. Tai arī vajag atbalstītājus un realizētājus. Jo vairāk jo labāk.
  Nav Latvijai sava cēla mērķa, nav idealoģijas.
  “Neatkarība” no PSRS ir sasniegta.
  Tagad esošā ir – paša labklājība ar jebkuriem sev piemērotiem paņēmieniem (“štrunts par bitēm, ka tik medus”). To atbalsta vairākums. Tas paaudžu paaudzēs ar Staļina gādību ielikts šūpulī.
  Man nav ilūzijas, ka tuvāko paaudžu laikā pat labas idejas te spēs ko mainīt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>