par ko ir šī grāmata jeb kā ne-iztērēt miljonu?

Foto: pārfotogrāfēts no “Cultures of the world – Latvia”, autors Robert Barlass, izdevniecība Marshall Cavendish.

Jā, jā, pareizi, jūs nekļūdījāties – šīs bildes ir no grāmatas par Latviju – “Cultures of the world – Latvia”, autors Robert Barlass, izdevniecība Marshall Cavendish. Patiesības labad, jāatzīst, ka vismaz vēsturiskā daļa daudz maz ir korekta un ir mēģināts diezgan neitrāli parādīt tā brīža situāciju Latvijā, taču arī tekstos paspīd pa kādai pērlei.. Savukārt, kā jau uzskatāmi var redzēt iepriekš, tad ilustratīvā daļa ir zem katras kritikas (varam papriecāties gan par kāzu tradīcijām, gan arī par košajiem tautas tērpiem utt). Grāmata ir pieejama North Vancouver publiskajā bibliotēkā, izdota gan pirms gandrīz 10 gadiem, bet nekā jaunāka es neatradu…  Man kļuva neērti. Visu latvijas institūtu, vēstniecību, tūrisma attīstības aģentūru (gan valsts, gan flikveidīgo), gan visu citu tūrisma un tēla veicinātāju vietā, kuri to tik vien prot kā drukāt bukletiņus, filmēt labākus vai sliktākus video un ievietot tos CNN, pirkt reklāmas stabus un ar katru kustību bērt naudiņu zemē. Nē, es nenoliedzu – reklāmas vajag un tas ir labi , ka Latvija tiek reklamēta kā tūrisma galamērķis.  Laikam jau tā ir mūsu laikmeta problēma, ka mēs steidzamies, skrienam un paši vairs īsti neapzināmies, ko darām. Apstāties, iedomāties sevi uz Latviju braucoša tūrista vietā – ko jūs! Nav laika. Tā vietā – iztērēsim vienu vai piecus miljonus, uzštancēsim kārtējos plakātiņus, bukletiņus un mājas lapu un aidā, ķeksīšpasākums paveikts un naudiņa sadalīta! Jo atbildību jau no neviena par rezultātu šajā valstī neprasa. Nedz premjeram, nedz ministram, nedz reklāmas guru, bet vēl jo mazāk no “nevalstiskām” vai privātām organizācijām…
Cik daudz naudas vajag, lai uzrakstītu un iespiestu jaunu, objektīvu, skaistu, pārliecinošu grāmatu par Latvijas šodienu? Cik vēl vajadzētu, lai, kaut vai izmantojot diplomātiskos kanālus, šīs grāmatas nodotu vismaz tuvāko valstu lielāko pilsētu bibliotēkām? Bet nē – mums lūdzu vajag reklāmas stabus ar spilvensirdīm un video iekš CNN.
Patiesību sakot, man pa lielam ir vienalga, vai Rīga/Latvija tiek reklamēta šādi vai tādi. Vienalga, vai uz to nopelna Š. vai F. vai arī tikai “vācu” reklāmas aģentūra. Man nav vienalga, ka cilvēkam Kanādā, bibliotēkā paņemot bibliotēkā grāmatu par Latviju rodas pilnīgi greizs priekšstats par manu zemi un ka mana valsts neko nedara, lai situāciju mainītu.

8 Responses to par ko ir šī grāmata jeb kā ne-iztērēt miljonu?

  1. Šausmas! Par šito ir skaļi jākliedz. Bet tā, lai kāds arī sadzird. Šeit, Latvijā.

  2. Skaisti, so far. Bet kāds konkrēti ir Tavs piedāvājums vai kustība/virzība/enerģija, lai šo situāciju mainītu. Ar bloga ierakstu būs par maz un šajā kontekstā es vienmēr domāju, ka šādu blogpostu uzrakstīt ir daudz vieglāk un es teikšu, ka tas ir vieglākās pretestības ceļš, nevis reāla rūpe un piedāvājums, ko un kā pareizi darīt. Lūdzu, nāc klajā ar piedāvājumu. Vēl gribu piebilst, ka, manuprāt, šādi izpausties vajag, bet tikai kādu pievienoto vērtību tas dod? Ko tas maina? Mana dziļākā pārliecība, ka neko. Turklāt šķiet, ka uz šī kritizēšanas viļņa daudzi cenšas uzlēkt, bet pabraukt pa to īsti talanta nav. Action, pls!

    • aldis hofmanis

      Ansi, arī nu jau masveidīgā kustība Lielie bērnu slimnīcai aizsākās ar nevainīgu ziņu Twitterī. Galvenais lai ir dzirdīgas ausis.

  3. Chista latviski….. bet, ja nopietni, tad shii graamata tikai arvien vairaak nostabilizee viedokli par mums kaa post-padomju valsti. Sheit, Niiderlandee, man naacies daudziem staastiit, ka LV ir bijusi arii pirms PSRS, bet par to zin ljoti maz cilveeku. Un lielaakaa dalja, ja brauc ekskursijaa, tad meklee tieshi post-padomju avangardu. Es saprotu, ka zinaashanas par veesturi un par gjeograafiju ir katra indiviida inteligjences liimenis, bet, no otras puses, ja LV grib tos tuuristus, tad, protams, kaa Tu saki, ir jaamaak tas info pasniegt. Bet, taa kaa LV nav raksturiiga ilgterminja strateegjija nevienaa nozaree, tad ko nu tur….

  4. Ansi, action, taviem vārdiem runājot, ir tas, ka tiek lūgts vecākiem, draugiem vai citiem domubiedriem Latvijā nopirkt patiešām foršu grāmatu par LV (vismaz mēģināt atrast) un atsūtīt mums, lai varam to aiznest uz bibliotēku.tas ir vienīgais, ko kā cilvēks, kuram rūp, ko šeit, Kanādā,cilvēki domā par Latviju, varu izdarīt. pavisam vienkārši. tas arī viss. varbūt esi ar mieru iesaistīties? :)

  5. Esmu gatavs iesaistīties un patiesībā jau esmu iesaistīts vienā projektā ar mērķi mainīt priekšstatu par Latviju. Par LV labu grāmatu uzreiz neattopu iedomāties, kas labi raksturotu mūs, bet ir jāpameklē. Vispār šī ir laba doma projektam nākotnē – esmu producējis kādas 5 dažādas grāmatas – saprotu, ka tam ir nozīme – varētu pieslēgties uz šādu projektu pēc kāda gada. Tas būtu mans pienesums. Bet kā jau minēju – šobrīd aktīvi strādāju pie vienas tēmas, kā LV pasaulē pamanīs un labi pamanīs. Un, iespējams, viedoklis sāks mainīties.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>