ko man darīt ar manu latu?

Man ir lats. Pat iespējams vairāki. It kā jau Latvijas Banka ir apsolījusi, ka es šos metāla gabaliņus varu apmainīt pret man nepieciešamām precēm vai pakalpojumiem. Tā it kā būtu teorija. Prakse rāda, ka jāpaliek par Buratino un jāstāda lati zemē, lai izaug piečuki, vai arī jāpāriet uz tādiem norēķinu  veidiem, par kuriem LB pa lielam nav īsti varas. Par ko es runāju? Jā, jā, esam atpakaļ pie Rīgas Satiksmes. Raugi, viena no RS apsaimniekotajām sfērām ir autostāvvietas. Un šajās stāvvietās ļoti bieži 1Ls monētas netiek pieņemtas. Tāpat, ja vēlēsities nopirkt e-talonu RS uzstādītajos biļešu automātos, bet kabatā būt viens lats, nāksies skriet uz blakus esošo Narvesenu pēc košļenes, lai izmainītu naudu un varētu iepirkt tramvaja biļetīti. Smalki, vai ne? Ko par to saka Latvijas Banka :

Lats ir vienīgais likumīgais maksāšanas līdzeklis Latvijā. (…)
Par atteikšanos pieņemt oficiālajā apgrozībā esošās naudas zīmes kā likumīgu maksāšanas līdzekli maksājumiem, izņemot gadījumus, kad likumi un citi normatīvie akti nosaka citus maksāšanas līdzekļus, saskaņā ar Latvijas Republikas Administratīvo pārkāpumu kodeksu tiek uzlikts naudas sods līdz 50 latiem.
Par tām pašam darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda piemērošanas, tiek uzlikts naudas sods līdz 100 latiem, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus vai veikt zināma veida komercdarbību vai nenosakot šos papildsodus.
Par atteikšanos pieņemt jebkuru latu naudas zīmi (banknoti vai monētu) lūdzam ziņot Latvijas Republikas Valsts ieņēmumu dienestam.

Es zinu, ir problēma ar šo viena lata monētu – te Islandes krona der, te ar Amerikas 5 centu monētu tiek aizvietota maksājumos. Bet varbūt tad tomēr nenovelt problēmas smagumu uz klienta pleciem, bet mēģināt atrisināt pašiem? Nē, ziniet Latvijā tā nav pierasts – ierēdņi (RS un tās menedžmentu pieskaitu valsts iestādēm) taču kustina pakaļu tikai tad, ja krēsls grīļojas. It kā jau es rēķinos, ka, ar jebkuru LB emitētu un spēkā esošu naudas vienību, es varu norēķināties jebkurā manis izvēlētā vietā Latvijā. Arī ar nelaimīgo 1 Ls. Ko man ar viņu darīt?
Vēl viena lieta. Mums ir ļoti aktīvas gan ekonomikas policija ar dažādām akcijām pret valsts finanšu stabilitātes grāvējiem, gan arī pēdējā laikā VID, tikai, neskatoties uz publikācijām presē un radio, neesmu dzirdējis par nevienu  ierosinātu lietu par atteikšanos pieņemt lata monētas. Kā tur bija par tām Orvela vienlīdzīgajām cūkām?

10 Responses to ko man darīt ar manu latu?

 1. Neste DUS arī nepieņem vienlatniekus, reizēm reāli besī ārā. Hmm, būs jāpadomā par to ziņošanu ieņēmumu dienestam. Jo viņiem ir pienākums atbildēt.

 2. Vai šis blogs ir pārvērties par nejēdzību blogu?

 3. Par spīti tam, kas rakstīts LB lapā, RS nav pienākuma šajos automātos pieņemt latu. Jā, tas ir slikti uztaisīts un lietotājiem neērti, bet tad jau tikpat labi tu varētu prasīt, kāpēc nepieņem 1 san. monētas vai 100 Ls banknoti? Šeit ir tas gadījums, kad puses vienojas par samaksas veidu.

  • aldis hofmanis

   interesanti gan, kurā brīdī notika ” vienošanās” ? :)

  • Vienošanās notiek brīdī, kad tu pieņem viņu noteikumus. Ja jūs nevarat vienoties, tad nav darījuma – tu neizmanto viņu pakalpojumus un tev nekas nav jāmaksā.

   Kā jau jebkurā biznesā, es varu izdomāt jebkuru apmaksas kārtību. Vispār bez skaidras naudas tikai ar karti, vai ar noteiktām naudas zīmēm, piemēram, ne lielākām par 20 Ls, jo no lielākām manā veikalā nav ko izdot utt. Jautājums par obligātu Latvijas naudas pieņemšanu rodas tikai tad, kad pircējs jau ir pakalpojumus saņēmis, t.i., parādu segšanas maksājumi. Parādu var segt pat ar maisu ar viensantīma monētām, demonstratīvi to izberot birojā uz galda, ja iepriekš līguma noteikumos tas nav bijis aizliegts. :)

 4. Jā, jā,
  Šī tēma sāpīga!

 5. Tev nebūtu jājautā šis jautājums, ja tiktu atrisināts cēlonis, nevis risinātas sekas.
  Visa vaina ir cilvēku attieksmē un vēlmē visur un vienmēr (ja pastāv iespēja) šmaukties. Latu taču varēja izmantot pirms viņi atklāja, ka tiek mestas iekšā gan Tevis pieminētās monētas, gan zviedru kronas. Tā kā cēloni (cilvēku attieksmi) mainīt būtu pārāk ilgs process, viņi cīnījās ar sekām, t.i., panāca to, ka lata monētu tur mest nedrīkst.
  That’s the way the cookie crumbles.

 6. Neste principā jau visur ir nolikvidējusi norēķinus ar monētām… papīra piecītis ir minimālā likme ko vari iebarot skaidrā naudā…

 7. Un ja nu tiešā problēmas atrisināšana izmaksā pamatīgi un atsaucas uz tarifiem :)
  Piekrītu, kaitinoši, tāpat kā tas, ka poļos tankā par tualeti jāmaksā ar zlotu, :) bet pēc pirmās reizes saskaroties ar problēmu tu esi gatavs nākamai reizei – un tev ir divi varianti – vai nu vienmēr makā ir lieki piecdesmitsantīmnieki, vai arī – es izvēlos pēdējo – aktīvs Mobilly konts. :)
  Ir zināms patiesības grauds Kriksy komentā – tu sāc “latviskoties” :)

  • aldis hofmanis

   Liga, problema ir ne jau tur , ka nevar samaksaat, bet gan tur, ka kāds RS, kuram tā ir atbildības sfēra, ir pieņēmis vieglāko iespējamo lēmumu – met citas kapeikas – tātad nepieņemam. Un salīdzinājums ar poļu tanku un zlotiem ir nekorekts.
   Par mobilly – varam uzmodelēt situāciju. Ir iebraucis Rīgā Pēteris no Latgales dziļumiem, grib nolikt savu bērīti uz pāris stundām pie McDonalda un aizvest mazbērnus apēst saldējumu un parādīt Vecrīgu. Nu jāmaksā aptuveni 3 -4 Ls . Pasaki tad nu man vienu, kurš tur makā liekas aptuveni 20 gabalas 20 santīmu monētas? Jo neticu, ka viņš sapratīs kā lietot mobilly. Tā lūk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>