jautājumi un atbildes


Šodien pilnīgi nejauši iznāca neplānota saruna ar trim dāmām, kuras sēdēja kafejnīcā pie blakus galdiņa un nekādīgi nesaprata un  nevarēja izšķirties – par ko rītdien balsot. Tika runāts gan par Vienotību, gan par Zatleru un VL, ka nevajadzētu atdot balsis Saskaņas Centram, jo par tiem jau tāpat daudzi nobalsošot. Bet, kad saruna pārmetās pie “mazajām” partijām, proti, ka balsošana par tām tik noņem balsis tām pašām ne tik labajām, bet tomēr latviešu partijām un tiek atdotas SC, neizturēju. Metu kaunu pie malas un, nesakot, ka esmu no kādas partijas, izteicu vēlmi piebiedroties diskusijai. Un tapu uzaicināts.
Es dāmām uzdevu dažus konkrētus jautājumus:
1. Vai Jūs balsojāt par esošās Saeimas atlaišanu?
– Atbilde bija “JĀ”
2. Tad kāpēc Jūs pieļaujat balsojumu par tām partijām, kuras tikko ir atlaistas?
Dāmas izskaidroja, ka viņu motivācija referendumā balsot par Saeimas atlaišanu esot bijis dabūt nost no politiskās skatuves Šķēles-Šlesera partiju.
3. Vai Jūs esat par godīgumu politikā, valsts attiecībās ar saviem iedzīvotājiem un otrādāk?
– Pēc nelielām diskusijām un iestarpinājumiem atbilde bija “principā JĀ”, pēc kā arī sākas diskusija par Vienotības un Zatlera partiju darbības un godīguma pricipiem (aizdomas par Vienotības melnajām kasēm, pelēkajiem kardināliem, ZRP šmugulēšanās ar ziedojumiem uzreiz pēc darbības sākšanas), kuras rezultātā nonākam pie secinājuma, ka arī šiem politiskajiem spēkiem principā neuzticamies.  Cita starpā arī vienojamies, ka ZZS jau automātiski esot ārpus saraksta.
Un tad atkal izskan izmisuma pilnais jautājums: Par ko tad mums rīt balsot???
Uz ko es saku, ka nebūs īsti korekti, ja es nosaukšu kādu politisku spēku, jo pats kandidēju, ka vēlos tikai likt dāmām aizdomāties par gudru izvēli savā un Latvijas labā. Tomēr viena no dāmām neliekas mierā un turpina virpināt domu par “mazajām” partijām, par kurām neizbēgami iznāk tad balsot un ka šādā gadījumā iznākot atbalstīt nevēlamo Saskaņas Centru. Šajā brīdī es viņām piesolu nosūtīt šo te materiālu, kurā ir skaidri un gaiši aprakstīts kā tiek skaitītas balsis un neviena par Pēdējo partiju nodotā balss neaiziet ne Saskaņas centram, nedz arī noņem kādai no “lielajām, labajām” latviešu partijām.
Pēc brīža šķiramies kā draugi, es tik aicinu viņas izdarīt SAVU izvēli, nevies ietekmēties no dažādu partiju iebaidīšanas (ar krieviem, ar ļaunajiem, ar oligarhiem, ar da jebko), dāmas aiziet domīgas.
Nobeigumā es gribu pateikties visiem, kas tic Pēdējai partijai un tās mērķiem, kas tic godīguma iespējamībai Latvijas politikā, kas tic labākai rītdienai. Mums izdosies!

3 Responses to jautājumi un atbildes

 1. Kā redzams no pastāsta, tad arī konkrētajā gadījumā par Pēdējo partiju apsver iespēju balsot “lielo, labo latviešu partiju” elektorāts.
  Nav gadījies dzirdēt, ka būtu ļoti daudz (kāds rets gan jau ir) tādu, kas svārstītos starp Pēdējo partiju un Saskaņas centru (vai PCTVL), t.i. uz austrumiem noslaņotajām partijām nav šādu “mazo konkurentu”.
  Pēdējās partijas atbalstītāji nez kādēļ izvirza dīvainas loģikas apgalvojumus, piem. @Ansis_Stabingis: “Tas ir spēkā tikai tad, ja PIEŅEM, ka ja cilvēks nebalsos par @pedejapartija, tad viņš obligāti balsos par citu p.”.
  Man liekas, ka Pēdējās partijas potenciālais elektorāts ir īpaši atbildīgs vēlētājs, kas ir pacēlies virs “vienkāši atbildīgā”, t.i. vēlētājs, kas apzinās, ka tikai piedaloties vēlēšanas ir iespējams ko mainīt, bet vēl arī saprotot esošās vēlēšanu sistēmas nepilnības. Tādēļ, ir diezgan drošs, ka tie, kas beigās tomēr neizlems balsot par Pēdējo partiju, viss drīzākais tomēr dosies uz vēlēšanās un balsos par kādu no lielajām latviaskajām (skat ievadu) partijām.
  Vai varbūt pēdējā partija uzskata, ka viņi var nesavāk tos 5% tikai tādēļ, ka tās atbalstītāji neaizies uz vēlēšanām vispār, jo “varētu balsot tikai par Pēdējo partiju, bet tie jau nesavāks pietiekoši daudz balsis”?

 2. aldis hofmanis

  @Ansis_Stabingis atbilde: Ne obligāti. Daudzi saka, ka vēlēs tikai tādēļ, ka @pedejapartija piedalās. Citādi paliktu mājā.

 3. Arī pagājušajās vēlēšanās balsoju par PP.
  Mana izvēle nav mainījusies.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>