dzīvā čurnālistika

Šodien uzdūros diviem ierakstiem twiterī un 7guru, kuri manī atdzīvināja sensenas pārdomas par preses (mediju) kvalitāti Latvijā. Šeit, Vankūverā dzīvojot, iznāk šad tad ieskatīties vietējās avīzēs (un ne tikai bezmaksas Metro vai 24H :) ) un žurnālistikas kvalitātes atšķirība ir pat ar neapbruņotu aci redzama. Negribas atkal kritizēt, bet ļoti uzkrītoši, ka Latvijā žurnālisti dzenas pakaļ sensācijām un ekskluzivitātei, apžļembā ziņu un to pamet, jo jāskrien pakaļ nākamajai (protams, viss nav tik slikti, ir arī daži izņēmumi). Tas, kā man mācīja žurnālistiku un kādu es to redzu šeit – žurnālistam kā buldogam ir jaieķeras ziņā un nedrīkst laist vaļā, kamēr nav beigta (izsmelta). Kādas konsekvences ir sekojušas, piemēram, kaut vai pēc nu jau virtuāli slavenā Neo publicētajiem algu datiem? Vai kāds redaktors ir lūdzis žurnālistiem izvilkt kopsakarības un apskatīt, piemēram 2009. gada budžeta kontekstā? Vai tiešām ziņa, ka Neo komanda ir nopublicējusi kārtējo algu sarakstu ir ziņa jeb varbūt tomēr tikai izejmateriāls apstrādājamai ziņai? Vai tiešām viss, ko mēs protam ir čurnālistika (via @Strenga)? Labi, labi, es jau dzirdu sašutuma pilnas balsis, ir mums daži labi pētnieciskās žurnālistikas raidījumi, daži žurnālisti, kuri patiešām strādā, bet kopējais skats uz mēdiju telpu nemaz nav iepriecinošs. Kolektīvais slinkuma bacilis diemžēl  ir skāris arī medijos strādājošos..

Ilustrācijai dažas ziņas no šodienas ziņu portāliem:
* Diena – vai tiešām šeit nebija Lipmanam jāuzdod jautājums par Latvijas izlases gavenā trenera izrunāšanos?
* TVNET
* nra.lv
* db.lv

7 Responses to dzīvā čurnālistika

 1. Lasot nāca prātā tas, ko man pie līdzīgām domām bija jādzird/jālasa: “Tās ārzemes tevi atrauj no realitātes un sabojā”. Brīžiem gan apdomāju obligātā dienesta ārzemēs ieviešanu Latvijas pastāvīgajiem iedzīvotājiem.
  Rakstot šo, klausu prof. Zepas aicinājumam šīsdienas intervijā LR1 neuzkurināt valsts pamešanas diskursu :)

 2. Sveiks Aldi, kapeec novirzes no teemas? Vai nebija jaaraksta par to, ka Vankuuveraa ir atgriezusies ziema un jaunaakaa sensaacija ir uzsnigusais sniegs tuvaakajos kalnos? (taapat kaa sajuusmas raksts par pavasari)

 3. Diemžēl žurnālistika Latvijā ir pilnīgā pakaļā. Pat tā saucamie pētnieciskās žurnālistikas raidījumi (varbūt, ka tas pat ir labākais piemērs). Jo šo raidījumu veidotāji dara tieši to pašu – veido lētas (bieži arī pilnīgi nepamatotas) sensācijas, izbazūnē pa visu valsti, lai ļautiņiem būtu par ko cepties. Savukārt tas, ka sižetam apakšā nav elementāras analīzes vai sliktākajā gadījumā pat elementāru zināšanu par tēmu, nevienu neinteresē. Nemaz nerunājot par nopietnākām problēmām, kuras šie “žurnālisti” vienkārši nav spējīgi pavilkt…

 4. No personiskās pieredzes jāpiekrīt – un ne vienreiz vien tieši DB no nekādas ziņas ir pamanījies radīt gana dzeltenu virsrakstu un tendenciozu raksta saturu, jo.. acīmredzot tic.. sensation sells..

 5. Man, kā tādam, kurš daudz klausās/dzird radio katru dienu prieku rada sekojoša ziņu dienestu doma: “lai gan ekonomika atveseļojas, tik un tā viss ir drausmīgā pak*ļā”. Točno zombēšana, lai īdētāju tauta vienmēr būtu īdētāju tauta.
  Bet, ak gavilē latvieti, jo Dejo ar Zvaigzni atkal iet gaisā! Un LNT Ēķis atkal ir nopircis atpakaļ, vēlēšanu gads taču, bet tautas partijai iet ļoti bēdīgi, kautkas taču jādara.

 6. Pingback: ziņu ķīlnieki « hofmaņa pasakas

 7. Pingback: pat apmulsu « hofmaņa pasakas

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>