dārgakmeņi. Instrumenti


Pēc Instrumentu koncerta izpārdotajā Arēnā Rīga es vaicāju vairākiem sastaptajiem mūziķiem, kā tad patika koncerts. Kad visi kā viens šķobījās un teica, ka nepaķēra, ka nebija emociju, ka nepatika muzikāli, bet, jā – tehniski, cepuri nost, puiši esot malači, viss esot kārtībā, es raucu acis un kļuvu domīgs. Tad es sapratu, ka man ir jāuzraksta – kāpēc man patika Instrumenti un kāpēc jau pēc pusstundas es ieliku šo koncertu savā personīgajā koncīšu TOP5 blakus tādiem šoviem kā Muse turpat Arēnā, Depeche Mode atgriešanās tūres atklāšanas koncerts, liekas, Tartu, Kravica koncerts pirms Aerosmith Wemblijā vai Stereophonics pirmajā Salacgrīvas festivālā. Piebildīšu tik, ka līdz šim veiksmīgi biju izvairījies dzirdēt Instrumentus dzīvajā, tik fragmentāri albuma prezentācijas pasākumā, vienīgā pieredze bija tikai radio dzirdētie singli.
Katrs liels un labs koncerts sākas jau  ilgi pirms mākslinieku pirmajiem akordiem un publikas sajūsmas spiedzieniem. Ar reklāmas kampaņu, intrigas radīšanu, ar pieklājīgu un nemanāmu apsardzi, atmosfēras radīšanu koncerta teritorijā (iesildītājiem vai īpašajiem viesiem) un cieņu pret savu klausītāju. Tas viss šoreiz, nezinu – apzināti vai neapzināti, bet bija. Iesildītāji, kuri liek ieklausīties, apsardze, kura smaida un publika, kuri ir atnākuši nevis dārgakmeņus žvadzināt, bet gan klausīties.
Koncerts ieskrienas ar ēnu teātri un instrumentālu uvertīru; Shipsi lēnām iešūpojas, tērpies Drakulas apmetnī, brīdi vēlāk skatuve un zāle uzsprāgst. Skatuve ir pārdalīta ar ekrānu, uz kura tiek projecēta Katrīnas Neiburgas, Ksenijas Zaķes (ex-The Movies soliste) un Māra Lagzdiņa videomāksla.  Shipsi vokāls neatstāj vietu nekādiem jautājumiem, savukārt Reinsy instrumentvirtuozitāte un a la Prince tēls iedarbojas maģiski, liekas – iedodiet viņam koka kasti un Reinsy rokās tā sāks skanēt. Patiesībā vēl pirms pievienošanās grupai Cosmos pirms kādiem 8 gadiem Reinsy (Reinis Sējāns) kopā ar Rihardu Fedotovu grupā Lode tieši to arī darīja – dauzīja visu, ko tik vien var dauzīt un izvilināja mūziku.
Koncerta režija ļauj baudīt šovu neskatoties pulkstenī, noturot uzmanību uz skatuvi visu laiku, ceļoties un krītot, mūzika  kulminē dziesmā There must be Peace, savukārt 3d efekts uz  ekrāna  This ir how i long for you laikā neļauj kādu brīdi aizvērt muti. Tik ļoti, ka liekas, ka tu saplūsti ar ekrānu, ar mūziku un koncertzālē esošajiem cilvēkiem. Dziedoši gliemeži, elfi dejotāji un lidojošas pandas – muzikālā un estētiskā latiņa ir pacelta augstu, kuru diemžēl līdz beigām neizdodas izturēt. Izsaukti uz piedevām Instrumenti saplok kā caurdurts balons un Apēst tevi galīgi vairs neskan. Vai pie vainas ir neskaitāmie paldiesi-šitiem-un-paldiesi-tiem-un-vēl-tiem-un-tiem-un-arī-tiem vai pašu emocijas beidzot plūda pāri malām, bet pašu uzceltā latiņa vairs nav pārvarāma.

Šis Instrumentu koncerts pierādīja, ka dimanti ir gatavi kļūt par briljantiem, tik jāslīpē, jāstrādā uz priekšu, taču, liekas, šobrīd vislielākais darbs būs jāizdara menedžmentam, lai izdotos šo šovu pārdot Eiropas vai Āzijas festivāliem, kur arī patiesībā viņiem arī ir īstā vieta nākamvasar. Lai izdodas!

P.S. Kad izlasīju Ir publicēto Fonteina recenziju par Liepājas koncertu, nedaudz sabijos – ja nu tiešām džeki sagatavošanās procesā ir nedaudz pāršāvuši pār strīpu vai pārdeguši? Pēc šodienas koncerta, vienīgais ko varu ieteikt Ir – ļaujiet rakstīt tiem, kas kaut ko saprot un to prot. Un, pardon my french, alkohola bezizmēra patēriņu neuzskata par galveno mākslas un tās baudīšanas  sastāvdaļu.
P.P.S. Interesanti, vai jaunā Kultūras ministre bija un novērtēja Instrumentu eksportspēju? Domāju, ka šeit ar salīdzinoši maziem ieguldījumiem (kaut vai par piemēru ņemot Dāņu mūzikas eksporta institūtu) varētu sanākt Latvijas Nokia vai ABBA.

6 Responses to dārgakmeņi. Instrumenti

  1. Labs raksts. Instrumenti ari nav smadejami.

  2. Paldies, Aldi, sajuuta, ka es tur arii biju! Gan uzslava, gan kritika, tieshaam ljoti profesionaals raksts!

  3. Labi uzrakstīts. Paldies.

  4. Patika! Bija interesanti lasīt – pārdomāju, kas man paslīdējis garām, kas Jums. Instrumenti ir neapšaubāmi mans šīgada lielākais muzikālās dzīves notikumus, apskrienot James Blunt un ne tikai.

  5. tā nu es te ceļoju pa interneta resursiem, un vismaz beidzot “uzduros” kaut kam, kas nav tikai ” to geju kompāniju nevar paklausīties ilgāk par 10 min. ”
    vismaz kads izvertē racionali.

  6. Kultministre bija gan, un dzīvespriecīgi plaukšķināja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>