boxing day jeb canadian style x-mass

Kā zināms, tad Eiropas (vai Latvijas)  un Amerikas tradīcijas daudzviet ir atšķirīgas. Arī Ziemassvētki šajā ziņā nav izņēmums. Ja mēs Ziemassvētku vecīti sagaidām jau Ziemassvētku vakarā, tad šeit tas nāk pa nakti un saliek dāvanas speciālās zeķēs pie mākslīgajiem kamīniem. Ziemassvētku vakariņas mēs ēdam 24. datumā, bet šeit tiek ēstas Ziemassvētku pusdienas nākamajā dienā. Liekas, tikai viena lieta vieno visas abus krastus – visi veikali ir ciet 25. datumā (kaut gan, ja nemaldos, Latvijā tomēr ALF-veidīgie ir vaļā Ziemassvētkos). Varētu teikt, ka šeit Kanādā Ziemassvētku diena ir klusums pirms vētras. Pirms Boxing day - gada lielākās izpārdošanas. Vēsturiski Boxing day tradīcija ir radusies Anglijā, kad šajā dienā visiem sulaiņiemun kalpotājiem esot bijusi brīvdiena par labu kalpošanu trakajā Ziemassvētku laikā un kungi turklāt esot devuši dāvanas kastītēs (box). Neviens īsti nezin kā un kurā brīdī šī tradīcija ir pārvērtusies par gada lielāko izpārdošanu (ar patiešām lielām atlaidēm – praktiski visur cenas bija ap 35 – 50% zemāk kā parasti, taču bija, piemēram, arī 40% un vēl tiem pa virsu papildus 25%). Tad nu šo dienu, 26. decembri, gandrīz visi kanādieši pavada veikalā. Kur vien skaties, var redzēt cilvēkus paslēpušos aiz ieprikumu maisiņiem, sabiedriskais transports (kas kursē pēc brīvdienu grafika) pilns ar iepirkties kāriem kanādiešiem, ķīniešiem, brazīļiem, japāņiem un es pieņemu, ka arī dažiem latviešiem :) . Katrā ziņā, izskatās, ka vēsts par bērniņu silītē noteikti kapitulē starp skaļajām % un atlaižu kampaņām. Sak, ko nu jūs tur par augstām, ēteriskām lietām, man jādzīvo šodien un tagad! Es domāju, ka tik ilgi, kamēr šajā pasaulē eksistēs līdzšinējā ekonomiskā sistēma, būs arī šādas masu psihozes.

Šādi izskatījās arī šodien vienā no centrālajiem lielveikaliem.

2 Responses to boxing day jeb canadian style x-mass

  1. Aldi, no senatnes iegājies, ka Ziemassvētku mielastu ēd pēc Ziemassvētku messes, atnākot no baznīcas. Padomju laikā Ziemassvētku messe bija 24. decembrī 8 vai 9 (īsti neatceros) vakarā, šeit ir pusnakts messe, atnākot no tās, tad arī ēd Ziemassvētku mielastu. :)

  2. Kas līdzīgs Spices iepirkuma naktīm. Atšķirība tikai atlaižu politikā. Kanādā reālas atlaides, Spicē – nosacītas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>