4. vara, atbildība un neatkarība

Kad es vēl mācījos žurnālistos, tad vēl vecās žurnālistikas kalves pasniedzēji mums, zaļajiem gurķiem, visu laiku mēģināja ieborēt, ka mediji ir 4. vara un ka žurnālistiem (medijiem)  ir jābūt neatkarīgiem un neitrāliem, ka galvenais uzdevums ir informēt un izglītot, ka fakti ir jāpārbauda.  Acīmredzot vispārējā prakse un naudas vara ir izdarījusi korekcijas arī šajā paradigmā, viss viens par kuru no medijiem, lai mēs runātu. Par ko es? Uzmanīgi paskatieties uz informatīvo telpu visapkārt, mēginiet atcerēties tās attīstību un vēsturi 20 gadu garumā, iespējams, ka arī Jums būs ko teikt. Sāksim kaut vai ar to pašu Dienu – visu cieņu Ēlertes kundzei par vismaz kaut kādu žurnālistikas standartu turēšanu, taču zināma pozicionēšanās bija jūtama pirms katrām vēlēšanām. Tad glābējs bija Šķēle un TP, pēc tam Repše, JL, vēlāk, Vienotība. Gan ar fotogrāfiju izvēli, gan ar avīžu ievadrakstiem un pirmajām lapām pamatīgi tika ietekmēta (es pat teiktu skarbāk – vēlētāji tika histēriski baidīti) vēlētāju izvēle. Arī Ventspils rupors NRA nekad nav slēpusi savu īpašnieku un maizes tēvu pozīciju. IR arī konkrēti aģitē un aģitēja par Vienotību. Radio SWH, šobrīd arī Radio101 – kurš maksā, par un ar tiem runā.  LTV  uz debatēm aicina tikai daļu no vēlēšanās startējošajām partijām. Par krievu medijiem esmu mazāk informēts, bet cik ir sanācis saskarties, tad, protams, ir jūtams, no kurienes vējš pūš.
Starp citu, gadījums ar radio 101 ir visai smalks: radio ar lielu pompu izsludinājuši politiskās debates darba dienās 45 mnūšu garumā. Šobrīd jau ir bijušas 4 debašu reizes un visās no tām viena debatētāju puse ir bijusi ZZS. Vai tas neizskatās pēc slēptās reklāmas? Tieši šādu jautājumu uzdevu Ivo Kiršblatam, kurš ir debašu vadītājs, atbilde bija šāda: 

Savukārt, Zane Peneze, radio ziņu žurnāliste, kura strādājusi gan Panorāmā, gan neatkarīgajā pētnieciskās žurnālistikas raidījumā Nekā Personīga un  visai skarbi izteicās par žurnālistu aktivitāti pirms vēlēšanām, solīja uzzināt, kas notiek, bet pagaidām nekādu atbilžu nav. Es šobrīd nemaz vairs nerunāju par vienlīdzīgām tiesībām visām kandidējošām partijām, protams, Latvijā tā būtu utopija. Bet šobrīd, izskatās, ka radio 101, deklarējot, ka ir neatkarīgs medijs, man kā klausītājam melo.
Lai nebūtu tā, ka viss ir melns un viss ir slikti, tad uzslavēšu Latvijas Radio – šeit patiešām var just vēl veco žurnālistu rūdījumu un attieksmi pret procesiem Latvijā.
Katrā ziņā, vērojot mediju attieksmi pret politiskiem procesiem Latvijā, var novērot  bezatbildību, nekompetenci, slinkumu un tam visam pāri – naudas vara. Izskatās, ka 4. vara ir padevusies. Un tas skumdina.

P.S. Šodien (7. sept.)  sarunās radio cilvēkiem saņēmu apliecinājumu, ka politiskās debates radio 101 neesot ZZS apmaksātas. Tad redzēs. Ja Pēdējā partija saņems uzaicinājumu vismaz uz 2 debatēm, būs vien jātic.
P.P.S. Parunājot ar mediju vides cilvēkiem par šo gadījumu, atklājās diezgan interesanta aina – visi iesaistītie cilvēki runāja tikai off the record,  atzina, ka Radio 101 esot kaut kā saistīts ar Ventspils (tātad ZZS) cilvēkiem un ka gluži tīra tā lieta neesot. Bet nu – pie rokas neviens neesot pieķerts, līgumu, protams, protams, ka nav un nebūs. Tikai – ja tās bija politiskās diskusijas, tad kāpēc no 8 reizēm vismaz 6, kuras dzirdēju, bija ZZS cilvēki, plus visa diskusija tiek publicēta NRA lielā atvērumā? Katrā ziņā gan Providus, gan KNAB esot ieinteresējušies par šo darījumu. Par kādu jaunu politiku mēs runājam, ja sargsuņi ir piejaucēti?

2 Responses to 4. vara, atbildība un neatkarība

  1. Malacis, Aldi, par uzņēmību kaut ko tādu uzrakstīt. Vispār, jā – parasti jau ir tā, ka, jo tuvāks šis vēlēšanu laiks, jo lielāks uzsvars kādam būs. Protams, lielākie zaudētāji (šajā ziņā jau tevis minētais ZZS) cepsies un ar naudām mētāsies visvairāk. Galu galā, vai mums, vēlētājiem nevajadzētu sev ņemt un pierakstīt katru, kurš ar šīm naudām mētājas un (par spīti) speciāli par viņiem nebalsot? Vai arī – šodien mājup braucot, ieraugot ZRP reklāmu, nodomāju – laikam varētu uzveidot kādu īpašu pierakstu blociņu, kura partija ir visskaļākā – par to arī nebalsot. Parasti jau pēc pieredzes – tie visskaļākie arī visātrāk auzās iestūrē. Nu, kāpēc būtu atkal un atkal uz šī paša grābekļa jākāpj?

  2. http://www.veritweet.com/viewfollowers.php?id=972
    peec bildes Zanei Penezei iskatas ka vina ir Radio 101 pusee jo foto ar vinu ir tajaas telpaas kas nozime ka vinai ir simpatiskas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>